Roll Ups, Juice Boxes and Cheese Sticks – Oh My!

Have you ever stopped to think how much money you spend on convenience foods and snacks? Frankly, I didn't give it much thought until my daughter entered preschool. Suddenly our shopping trips turned into a nightmare. She began to beg for things like juice boxes and fruit snacks in the shapes of Barbie, Sponge Bob and Dora. I'll admit it, I gave in. I found myself filling my grocery cart with quick and easy snacks. Frankly, I liked the idea of my daughter grabbing her own juice, yogurt, individual cereal box or cheese in the mornings.

I didn't realize how much money I was wasting until I made a quick trip to Target to replenish our snack drawer. Nearly $50.00 later, I realized that I was spending way too much money on a little bit of convenience.

Thankfully, I didn't have to give up our quick and easy snacks to save some money. Here are three of my favorite do it yourself "grab and go" snack choices.

Fruit Roll Ups - My biggest problem with roll ups is that they are also my favorite treat. I'll never forget the evening when I was busy blogging and realized that I had polished off an entire box of strawberry roll ups. Here is a great recipe that my entire family loves.

Applesauce Leather 2 pounds of apples, peeled, cored and chopped. 1/4 cup lemon juice 1/2 cup sugar 1 tsp cinnamon

Continue Reading...

Leave a Reply